Skladovani Potravin


Konec plýtvání – tipy, jak vést ZERO WASTE domácnost

Ekologie je bezpochyby tématem, které rozhodně jen tak nezmizí. Přestože se může zdát, že bez pořízení elektroauta či omezení cest letadlem nemůžeme k ochraně životního prostředí nijak zvlášť přispět, opak je pravdou. Jedním ze stále populárnějších způsobu, jak bojovat proti znečišťování přírody i zbytečnému plýtvání zdroji, je tzv. ZERO WASTE. V dnešním článku pro vás máme praktické tipy, jak na to. 

Co je to ZERO WASTE

Pokud alespoň trochu vládnete angličtinou, asi vám nemusíme vysvětlovat, co ZERO WASTE vlastně znamená. Jelikož je však opakování matkou moudrosti, připomeňme si, že tato metoda, či spíše životní styl, spočívá v maximálním omezení odpadu, který vyprodukujeme. Zkrátka se snažíme za sebou zanechat co nejmenší množství plastů a dalších obalových materiálů. 

Jak začít?

Na první pohled se může zdát produkce nulového odpadu naprosto neproveditelná – stačí si uvědomit, kolik odpadu týdně vyhodíme. Naštěstí je implementace ZERO WASTE do chodu vaší domácnosti mnohem snazší, než vypadá. Abychom vám začátky usnadnili, máme pro vás několik praktických tipů. 

1. Nakupujte bez obalu

Alfou a omegou nulového odpadu je především nakupování v bezobalových obchodech, které v posledních letech rostou jako houby po dešti. Nakoupit můžete vše od mouky, luštěnin a obilovin až po oříšky, čaj či čistící prostředky. 

Než se však vydáte do nejbližšího ZERO WASTE obchodu, nezapomeňte se zásobit dostatečným množstvím nádob. Ve jménu pravé ZERO WASTE filozofie můžete samozřejmě zrecyklovat staré krabičky na jídlo či zavařovací lahve, pokud si však potrpíte na sladěnou domácnost, využijte 4home slevový kód a pořiďte si krásné skleněné nádoby na jednotlivé suroviny.

Nakup Potravin Bez Obalu
Zdroj: unsplash.com / Benjamin Brunner

2. Nakupujte lokální potraviny

Zatímco sypké a suché potraviny je ideální nakupovat v bezobalových obchodech, pro čerstvé ovoce a zeleninu zamiřte na místní farmářský trh. Lokální ovoce totiž seženete nejen bez zbytečných plastových obalů, ale navíc jejich nákupem výrazně snížíte svou uhlíkovou stopu. A samozřejmě si nezapomeňte přinést svou vlastní tašku, ať už stylovou retro síťovku, plátěnku, či staré mikrotenové sáčky. 

Potraviny Bez Obalu
Zdroj: unsplash.com / Jasmin Sessler

3. Kontrolujte minimální trvanlivost potravin

ZERO WASTE samozřejmě nesouvisí pouze z minimalizací plastů a dalších odpadů. V rámci tohoto životního stylu byste se měli snažit také snížit celkové plýtvání potravinami, což ocení nejen životní prostředí, ale také vaše peněženka. Nezapomeňte proto kontrolovat trvanlivost potravin a následně spotřebovat nejprve ty, které už se blíží svému datu expirace. Potraviny bez označené minimální trvanlivosti, jako je ovoce a zelenina, se zase snažte nakupovat v přiměřeném množství, které jste schopni včas zkonzumovat bez zbytečného plýtvání.

4. Skladujte potraviny ve vhodných podmínkách

Na trvanlivost potravin má významný vliv také to, jak je skladujeme. Než tedy bez rozmyslu uložíte všechny čerstvé potraviny do lednice, máme pro vás několik tipů, jak na vhodné skladování: 

  • Do lednice patří mléčné výrobky a vejce,
  • Do mrazáku nedávejte vodnatou zeleninu a ovoce,
  • Maso skladujte v lednici, avšak oddělené od ostatních potravin,
  • Ovoce a zeleninu umisťujte do suché spíže, s výjimkou jablek, které déle vydrží v lednici,
  • Brambory a kořenovou zeleninu umístěné do chladné spíže, kde panuje dostatečná tma. 

5. Pořiďte si kompostér

I přes veškerou snahu se může stát, že se zelenina či ovoce začnou kazit. Neklesejte na mysli – stačí si pořídit kompostér, do kterého můžete vyhodit veškerý biologicky rozložitelný odpad. Úrodný kompost lze následně využít třeba k přihnojení květin či zeleninové zahrádky. 

5/5 - (3 votes)

www.svetla24.cz

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *