Akusticke Zavesy


|

Jak vybrat akustické závěsy?

Nedostatečná zvuková izolace je častým problémem, jehož řešení však z finančního i časového hlediska často odkládáme. Způsobem, jak si efektivně a bez námahy poradit s vyšší mírou hluku či jak zlepšit akustiku místnosti, je instalace akustických závěsů. V dnešním článku vám proto nejen poradíme, kdy jsou akustické závěsy praktickou volbou, ale také na co myslet při jejich nákupu. 

Co jsou akustické závěsy?

Když přijde na řešení akustiky, nejčastější a také zpravidla nejefektivnější volbou je akustická pěna. Ta nabízí řadu výhod, bohužel ne vždy máme k dispozici čas či finance pro složitější rekonstrukce. V tu chvíli nachází využití právě akustické závěsy. 

Ty bychom na první pohled téměř nerozeznali od závěsů klasických. Jsou však vyrobeny z materiálu s vysokou gramáží, a tedy vynikajícími akusticky absorpčními vlastnostmi. Při vhodné kombinaci rozměrů, gramáže a řasení docílit až 90% pohlcení hluku a eliminaci rušivé ozvěny.

Akusticke Zavesy

Kdy jsou akustické závěsy vhodnou volbou?

Nejčastěji na akustické závěsy narazíme v divadlech. Využití však najdou i v domácnostech či kancelářských prostorách. Využít je lze jak ke zlepšení akustických vlastností prostoru, tak utlumení hluku z ulice, případně předělení místnosti. Pomocí akustických závěsů je také často řešena nekvalitní akustika kanceláře či konferenčních prostor. Příjemným bonusem je zlepšení tepelné izolace dané místnosti.

Na co myslet při výběru akustických závěsů?

Přestože je výběr akustických závěsů poměrně přímočarým procesem, je třeba nezapomínat na několik kritérií. Těmi hlavními jsou zejména gramáž, rozměry (potažmo řasení) a samozřejmě také barva.

Gramáž

Jedním z naprosto klíčových bodů při nákupu kvalitních a funkčních akustických závěsů je gramáž použitého materiálu. Právě ta udává, do jaké míry dokáže látka pohltit a odrazit zvuk. Zatímco pro zlepšení akustiky prostoru si vystačíme s nižšími gramážemi, pro řešení neprůzvučnosti a eliminaci hluku je nutné sáhnout po gramáži vyšší, případně závěsy vrstvit. 

V případě, že je vaším cílem vytvoření protihlukové clony, je nutné již zvolit gramáž nad 1000 g/m2, dolní hranicí jsou materiály o gramáži 700 g/m2. 

Rozměry a řasení

Pro dosažení maximální zvukové izolace nesmíme zapomenou na správný rozměr akustického závěsu. Řídit se můžeme jednoduchým pravidlem – šířka závěsu by měla být dvojnásobná oproti šířce prostoru, do kterého chceme závěs umístit. Jen tak docílíme dostatečného nařasení látky, které je klíčové pro maximální zvukovou izolaci. 

Akusticke Zavesy

Barva

Posledním kritériem, které lze zvážit, jak barva akustického závěsu. K dostání je opravdu široké množství barevných odstínů, které můžeme snadno sladit s místností, do které chceme akustické závěsy pověsit. 

Rate this post

www.svetla24.cz

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *