Folie Do Jezirka


|

Jak vybrat folii do jezírka?

Správně zvolená folie je bezpochyby jedním ze základních pilířů krásného, a především funkčního jezírka, které nám vydrží v dobrém stavu řadu let. Při jejím výběru bychom však měli brát ohled nejen na materiál, ze kterého je folie vyrobena, ale například také její tloušťku či barvu. Pojďme se tedy společně podívat na jednotlivá kritéria o něco blíže.

Vhodný materiál

Při nákupu folie do jezírka bychom měli začít rozhodnutím, jaký materiál bude nejvhodnější. Nabídka je dnes poměrně široká, mezi ty nejpoužívanější však patří primárně PVC folie. Nejen, že je relativně levná, ale především můžeme pomocí sváření horkým vzduchem dosáhnout hladkého povrchu bez záhybu a nevzhledných skladů. Počítat můžeme s životností kolem dvaceti let, navíc jsou PVC fólie obvykle nezávadné pro ryby a další vodní organismy.

Další vhodnou alternativou je kaučuková folie, která se oproti PVC folii vyznačuje opravdu dlouhou životností, a to až padesát let. Oceníte ji zejména z ekologického hlediska, jelikož je mnohonásobně příznivější k životnímu prostředí. Mimo jiné s ní můžeme pracovat i při teplotách kolem nuly. Na druhou stranu ji nelze svařovat, a lepení nás tak může vyjít na poměrně vysokou částku. Z toho důvodu se používá především na velké a rovné plochy, kde ji není třeba kvůli komplikovaným tvarům řezat a lepit, jak tomu je u klasických jezírek.

Dejte pozor na tloušťku folie

Ačkoliv jsou k sehnání i poměrně tenké fólie, do jezírka bychom neměli pokládat fólii tenčí než 1 milimetr. Nejen, že takto tenký materiál se obtížně svařuje, ale navíc se rychle prodře, čímž výrazně zkrátíte životnost celého jezírka. Vybírejte proto fólie o tloušťce mezi 1 a 1,5 milimetru, které jsou navíc doplněny o odpovídající vodní filtr.

Jak Vybrat Folii Do Jezirka
Zdroj: Pixabay.com

Jakou zvolit barvu?

V případě, že jste se rozhodli pro PVC folii, nad barvou možná ani příliš nepřemýšlíte a automaticky saháte po standardní černé PVC folii. Ta však nemusí být zejména v případě koupacích jezírek tou pravou volbou, a to hlavně v situaci, kdy toužíte po průzračné vodě, ve které dohlédneme až na dno. Voda v jezírku s černou fólií totiž bude vždy tmavá, ať už ji budete čistit sebevíc.

A jakou barvu tedy zvolit? Možná vás překvapí, že vhodnou volbou není světle modrá, ale spíše olivově zelená, respektive tmavě olivová. Ačkoliv se může na první pohled zdát téměř identická s klasickou černou fólií, po napuštění sami uvidíte zásadní rozdíl. 

Ačkoliv mají obě folie tmavý odstín, zelená jednoduše pohlcuje méně světla a vytváří tak dojem průzračné, křišťálově čisté hlubiny. Při výběru však dejte pozor, aby se skutečně jednalo o tmavě olivovou – světlé odstíny budou vodu zabarvovat spíše do zelena, což nepůsobí zejména v koupacím jezírku moc pěkně.

Rate this post

www.svetla24.cz

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *