Cisteni Odpadu


|

Jak vyčistit ucpaný odpad

Ucpaný odpad čas od času potká každou domácnost. Pokud nechcete sahat po agresivních chemických prostředcích, které jsou nejen drahé, ale také škodí životnímu prostředí, jste na správném místě. V dnešním článku vám poradíme, jak si levně a účinně poradit s ucpaným odpadem.

Sáhněte po zvonu

Když se ucpe odpad, první pomoc přichází v podobě gumového zvonu, který by měl být nedílnou součástí každé domácnosti. V případě ucpaného odpadnu umyvadla je třeba nejprve ucpat odtok špuntem, napustit trochu vody, případně mokrým hadrem ucpat přepadový otvor. Následně umyvadlo odšpuntujeme a přiložíme zvon hermeticky tak, aby mohl pumpováním vzniknout podtlak. Ten by měl bez problémů uvolnit ucpané trubky.

Zkontrolujte sifon

Pokud se vám se zvonem příliš nepoštěstilo, případně ho nemáte, přišel čas na rozebrání sifonu, který se vzhledem ke svému tvaru často ucpává většími nečistotami. Stačí pod sifon postavit kbelík a odšroubovat ho. Jakmile odteče voda, můžeme ručně odstranit zdroj ucpání. A je to!

Vsaďte na ocet a sodu

V případě, že se vám do rozebíraní sifonu nechce, ale zároveň se chcete vyhnout použití chemických prostředků a žíravin, vsaďte na ocet a sodu. Nejprve je třeba odpad prolít horkou vodou a nechat ji odtéct. Následně do odpadu vsypeme šálek sody, případně prášku do pečiva, který přelijeme šálkem a půl octa. Necháme přibližně deset minut působit vzniklou chemickou reakci, a nakonec přelijeme vařící vodou. 

Pomůže i kuchyňská sůl

Pokud zrovna nemáte doma jedlou sodu a nechcete zbytečně plýtvat práškem do pečiva, sáhněte po obyčejné kuchyňské soli. Stejně jako u sody nejprve prolijeme odpad vroucí vodou, po jejím odtečení zasypeme odpad šálkem soli a necháme přibližně deset až patnáct minut působit. Následně ohřejeme šálek octa, kterým sůl přelijeme. Po dalších pěti minutách přichází čas na poslední prolití odpadu vroucí vodou. A na závěr připomínáme, že u těchto reakcí může docházet k nebezpečnému prskání, vhodnou volbou jsou proto gumové rukavice a ochranné brýle.

Jak Vycistit Odpad
Zdroj: Pixabay.com

V případě staršího potrubí volejte instalatéra

Pokud máte doma skutečně staré potrubí, teplo vzniklé chemickou reakcí i vroucí vodou by mohlo zapříčinit jeho prasknutí. V těchto případech je proto sázkou na jistotu spíše instalatér, který si s ucpaným odpadem poradí bez rizika poškození trubek.

Dbejte na prevenci

Abyste se příště ucpanému odpadu vyhnuli, pořiďte si do dřezu či umyvadla sítko, kterým neproklouznou větší kusy zbytků jídla či vlasy. Také se vyhněte vylévání tuků, které mohou postupem času vytvořit zátku a odpad ucpat. Na škodu není ani preventivní pravidelné čištění odpadu výše uvedeným způsobem, a to i v případě, že zatím nedošlo k jeho ucpání.

Rate this post

www.svetla24.cz

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *