Kožená kabelka a doplňky


|

Jak vyčistit kůži

Výrobky z pravé kůže byly vždy známkou luxusu a vysoké kvality. Aby byly vlastnosti a vzhled kůže zachovány, je nutné o ni náležitě pečovat. To se týká také jejího čištění, které se poměrně liší od čištění běžných látek či potahů. Jak tedy vyčistit svou koženou peněženku či pohovku tak, abychom povrch nepoškodili, barva zůstala zachována a povrch nepopraskal?

Čištění hladké kůže

Způsob čištění hladké a broušené kůže se liší. Jestliže se stane, že povrch hladké kůže znečistíte, dejte se do jeho umytí co nejdříve, a to zejména pokud na kůži působí tekuté intenzivně barevné skvrny. Ty rychle odsajte pomocí papírových utěrek a jestliže na povrchu zůstane flek, využijte speciálních přípravků na hladkou kůži. Povrch nikdy nedrhněte kartáčem, kůže by se mohla poškodit. Po dočištění je vhodné použít impregnaci, aby kůže nepopraskala.

Kožené křeslo
Zdroj: Pexels.com

Jak na broušenou kůži?

S broušenou kůží je to trochu náročnější, jelikož nečistoty pronikají do její struktury rychleji, než je to u kůže hladké. V případě semiše se při údržbě a čištění nikdy nepoužívá voda. Skvrny by se v tomto případě ještě více vpily a rozmazaly. Pokud tedy vlastníte nějaké věci s tímto povrchem, rozhodně si pořiďte speciální brusné polštářky či gumy na čištění. Skvrny odstraníte jemným pohybem těchto pomůcek po povrchu. Poté jej naimpregnujte. Případné znečištění se díky spreji na broušenou kůži bude lépe odstraňovat.


Jak vyčistit auto po kuřákovi


Zásady čištění kožených bot a doplňků

Jestliže vlastníte kožené oděvy či obuv, je údržba v podstatě stejná, jako v případě jiných kožených předmětů. Klíčová je zde však prevence proti znečištění, protože v botách přece jen chodíte dnes a denně po zemi plné prachu, písku či bláta. Co tedy dodržet, aby vám kožená obuv, především ta semišová, vydržela krásná co nejdéle?

  • Hlínu či bláto nechte zaschnout, teprve až poté jej jemně a nasucho očistěte pomocí houbičky, hadříku či jemného kartáčku na zuby
  • Sůl či písek je nutné odstranit do nejdříve, než se dostane pod povrch a nenávratně jej poškodí
  • Vnější část bot z hladké kůže čistíme hadříkem namočeným do mýdlové vody
  • Kožené výrobky neumývejte pod tekoucí vodou a nenoste ve velkém dešti
  • Před prvním použitím a pak po každém větším čištění obuv řádně naimpregnujte pomocí k tomu určeného spreje. Broušenou kůži je nutné ošetřovat také olejem

Podobný postup čištění je také u v současnosti populární barefoot obuvi, která je často vyrobena z veganské kůže.

Babské rady a domácí pomocníci

Mýdlo a jemný dětský olej bez barviv a parfemace mohou být v péči o kůži vaši hlavní pomocníci. Po omytí hladké může mýdlovou vodou ji můžete ošetřit pomocí olejíčku, který nanesete například na papírovou utěrku. V případě, že dojde k znečištění kůře fixem nebo propiskou, si na pomoc přizvěte lak na vlasy. Ten na postižené místo nastříkejte a nechejte jej působit. Poté jej setřete i s rozpuštěnou barvou. Místo mýdla je v péči o kůži výborným pomocníkem také mycí gel na obličej a hlavně destilovaná voda, která neobsahuje zbytečné množství minerálů, jenž by po zaschnutí mohly na povrchu zanechávat mapy.

5/5 - (1 vote)

www.svetla24.cz

Podobné příspěvky

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *