Rajčata


|

Jak pěstovat rajčata

Červená, velmi zdravá a chuťově naprosto dokonalá – i tak lze popsat rajčata, která aktuálně dozrávají na nejedné zahradě. Že jste hlavní pěstitelskou sezonu prošvihli a rádi byste byli na příští rok připravení? Nebo chcete využít posledního letního sluníčka právě k tomu, abyste si vypěstovali vlastní vynikající zeleninu? Ať už je to tak či onak, prozradíme vám, jak pěstovat rajčata.

Pěstování není nijak náročné

Řada lidí se pěstování zeleniny velmi obává. Domnívají se, že se jedná o náročnou činnost, která je opředená zdlouhavou péčí o jednotlivé plodiny. Ale ve skutečnosti není pěstování rajčat nic složitého. Stačí si jen vybrat, jaký druh si zasadíte a kam.

Nejčastěji se pěstují takzvaná tyčková rajčata, která ke svému spokojenému a bezproblémovému růstu potřebují opěrnou tyč. Zasadit si však lze i keříková rajčata, která dorůstají do nižší výšky, díky čemuž se dají pěstovat bez jakéhokoli opory.

Zasadíte si je do záhonu, skleníku nebo do květináče na balkon?

Sazeničky nebo semínka?

Pěstování rajčat začíná samotnou výsadbou. Zatímco někdo hází semínka do připravených kelímků se substráty, jiný si práci trochu usnadňuje tím, že koupí hotové sazeničky. Jediný rozdíl tkví v tom, že rajčaty ze sazeniček se budete moct chlubit o něco dříve a nebudete muset vyčkávat na okamžik, kdy až začne rostlina vůbec pučet.

rajčata sazenice
Zdroj: Pexels.com

Pokud se rozhodnete pro semínka, vysejte je do připravených kelímků s hlínou šest až osm týdnů před výsadbou do záhonů. Kelímky se semínky se zpravidla nechávají pučet ve sklenících, kde jsou chráněny před nevlídným počasím a kde se drží teplo (ideální teplota pro klíčení je patnáct až osmnáct stupňů Celsia).

Výsadba pak probíhá během dubna a května, kdy už nehrozí, že by nám na rameno zaťukali zimní mrazíci.

Substrát musí být určený pro výsev a množení

Nabízí se otázka, do jakého substrátu semínka sázet. Na trhu se nachází celá spousta druhů, který je nejlepší? Zahrádkáři se shodují na tom, že nejlepší je alternativa určená pro výsev a množení. Pokud se semena rozhodnete vysadit do truhlíku, musí být od sebe vzdálena alespoň dva centimetry.

Když začnete s výsadbou

Teploty se už dávno nepohybují pod bodem mrazu? Pak je ten pravý čas na výsadbu naklíčených rajčátek. V záhonech od sebe musí být vzdálené zhruba čtyřicet až padesát centimetrů, každá jedna rostlinka si zaslouží mít vlastní podpěrnou tyčku. Tyčky zatlučte do země opravdu pevně, aby byly spolehlivou oporou plodiny za každého počasí (i za sebevětšího lijáku).

Zásady, jak pěstovat rajčata

Když plodiny máte vysázené v záhonech, je načase přistoupit k obecným pravidlům, jak zeleninu pěstovat. Zásady jsme shrnuli do krátkého seznamu:

  • Rajčata pravidelně zalévejte (v letních horkých dnech ráno i večer, než slunce nabere na síle).
  • S růstem plodiny ji průběžně přivazujte k opěrné tyči.
  • Vyštipujte boční výhody v pravidelných intervalech.
  • Rajčata přihnojujte, tím podpoříte jejich růst (ideální jsou univerzální hnojiva).
  • Kontrolujte je před škůdci a chorobami (předcházet jim lze pomocí postřiků).
Rate this post

www.svetla24.cz

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *