sázení česneku


|

Sázení česneku, jak ho správně zasadit?

Česnek patří mezi plodiny, které se většinou vysazují už na podzim (můžete od konce listopadu), ale když to nestihnete, je možné sadit i na jaře.

Existují dokonce speciální jarní odrůdy česneku, které jsou určeny pro výsadbu až na jaře, když rozmrzne.

Každý týden zde hraje roli a pokud se zpozdíte, nakonec se to na výsledcích pozná. Proto doporučujeme vysazovat raději na podzim. Na jaře sázíme česnek jen pokud je odrůda jarní, anebo jsme nestíhali.

To, zda vysadíte česnek na podzim či na jaře rozhoduje o tom, jak velkou sklizeň česneku nakonec budete mít.

Moření česneku – Sulka

Před sázením česneku ho můžete namořit v Sulce. Tento přípravek koupíte v zahradnictvích, drogeriích a vinařských potřebách, litr stojí asi 90 Kč.

Moření se používá k tomu, aby se do česneku nedostali škůdci, ovšem my jsme s česnekem neměli problémy i když jsme Sulkou nemořili.

V případě podnikání s česnekem je dobré určitě zvážit, zda chcete za Sulku utrácet a zvyšovat tak svoje výdaje.

Jak česnek vysazovat?

Česnek je před výsadbou potřeba rozložit na jednotlivé stroužky, ty vysazujeme. Nemusíte ho nijak loupat, stačí jen hlavičku „rozlousknout“.

Česnek – hloubka sázení

Stroužky potom na poli či na zahradě zasadíme 5 – 10 cm hluboko (na podzim hlouběji, na jaře méně hluboko). Česnek se většinou sadí do řádku, asi 15 cm od sebe.

To, jak daleko od sebe česnek vysadíte záleží na vás. Vemte ovšem v potaz to, že během roku česneky narostou a s nimi také naroste plevel, kterého se budete muset zbavit.

Při sázení česneku bychom měli dbát na to, aby šel stroužek vždy kořeny dolů (když ho otočíte, moc to nevadí, obrátí se sám) a abyste ho dostatečně přikryly zeminou. Pokud by tam zůstala vzduchová bublina, hrozí potíže s chorobami.

Jakmile česnek vysadíme, máme až do jara volno. Někdo česnek na podzim ještě zakrývá slámou, ovšem při pěstování většího množství je to téměř nereálné a česnek to nevyžaduje.

Pěstování česneku – starost během růstu

Během růstu se o česnek nemusíte moc starat. Doporučuji pravidelně pročisťovat česnek od plevelu a nenechávat ho narůst do velkých rozměrů. Jak na pěstování česneku?

Jednak pak plevel bere světlo, živiny a česnek se v něm těžko hledá a zvyšujete šanci, že některý vytrhnete i s plevelem.

Často se stává, že během růstu dochází ke žloutnutí listů. To je mnohdy způsobeno nedostatkem dusíku v zemi, takže stačí česnek přihnojit a listy by zase měli dostat barvu. Na přihnojení žlutých listů u česneku se používá Ledek vápenatý.

Další starostí může být zálivka. Záleží na tom, jaký je rok a v jaké lokalitě česnek pěstujete, ovšem někdy se může stát, že právě v období, kdy stroužky nejvíce rostou, neprší.

Pokud tedy máte možnost, potom můžete česnek od května až do července zalévat. Když jsou velká sucha, může totiž dojít k tomu, že česnek vám uschne, listy lehnou na zem a pak už nepomůžou ani vydatné děště.

Bohužel to poslední roky často vychází tak, že v období, kdy má pršet je sucho. Paličky pak nenarostou a v červenci, kdy má být sklizeň česneku, začne pršet a česnek se začne rozpadat.

Zelené kuličky na stoncích česneku

Někdy v červnu nebo v červenci se může u některých odrůd česneku objevit květ, který vyroste na rovném stonku a vypadají jako zelená kulička.

Květ je pro nás nepotřebný a pokud nechcete mít vlastní semena česneku, pak ho nevyužijeme.

Rostlina květu dává ovšem energii a proto musíme jeho růst zastavit – takže stonky zalámeme.

Je to potřeba dělat průběžně, zhruba v období 14 dnů, protože stonky dorůstají v různý čas.

5/5 - (3 votes)

www.svetla24.cz

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *