Co je šalotka a jak ji pěstovat?
Každý z nás ji bere jako nepostradatelnou surovinou v kuchyni. Šalotka je druh zeleniny, který patří do rodu Allium. Lidé kdysi považovali šalotku za takzvaně posvátnou a její využití bylo především na náboženských obřadech.
Jak se liší šalotka od cibule?
Šalotka na rozdíl od cibule roste v trsech a po větším množství v cibulkách, její chuť je jemnější a trvanlivost je vyšší, neraší a neztrácí na chuti. Další výhodou šalotky je to, že se mohou konzumovat i listy, které svou chutí připomínají pažitku. Šalotka obsahuje vitamín C, ovšem cibule ho má dvakrát více. Oproti cibuli obsahuje šalotka dvakrát více vitamín B6 nebo minerální látky jako je jód, hořčík, sodík, draslík, zinek, železo a fosfor.
Napomáhá při:
- nachlazení,
- angíně,
- bolesti v krku,
- kašli a zácpě,
- nenadýmá.
Svým pestrým obsahem snižuje hladinu krevního tlaku a cukru, a tím se šalotka stává velkým přínosem pro naše zdraví.
Šalotka neboli množilka se u nás pěstuje ve žluté a červené odrůdě. Během nákupu bychom si měli všímat cibulí, které jsou tvrdší, bez známek plísně a jakéhokoliv poškození.
Jak šalotku pěstovat?
Nemáte-li zahrádku nebo místo, kde byste mohli šalotku pěstovat, nezoufejte. Šalotka se dá totiž pěstovat i na vašem balkoně, popřípadě za oknem. Šalotku vysazujeme koncem zimy, začátkem jara či začátkem října. Obecně víme, že má ráda slunné místa se slehlou a suchou půdou, do které cibulku ponoříme ze tří čtvrtin hloubky. Na zahrádce by šalotky měly mít dostatečné mezery mezi sebou alespoň 15 cm a mezi řádky 30 cm. Po čase se cibulky samy rozdělí na svazek několika cibulek. Až když natě uvadnou, pak přijde sklizeň. Cibulky vyryjete, necháte uschnout a následně uskladníte v síťovce nebo v košíku, na suchém a chladném místě.
S šalotkou ve světě vaření
Šalotku má v oblibě mnoho kuchařů z různých zákoutí. Je výborná k dochucení zvěřiny nebo grilovaného masa. V přímořských státech používají k přípravě ryb či mořských pokrmů pouze šalotku. Mimo to šalotku využijete i do polívek nebo salátů.