letní grilování


|

Jak vyčistit gril

Léto je tady s ním také grilovací sezóna. Při přípravě masa či zeleniny ulpívají na grilu zbytky, které se připalují a mohou tak negativně ovlivnit chuť pokrmů. Naučte se proto dokonale vyčistit gril, aby vaše jídlo chutnalo co nejlépe a vy se tak mohli na grilování vždy těšit! Není to nic těžkého a pokud se do čištění pustíte co nejdříve po grilování, bude vás to stát také podstatně méně práce. Proč je vlastně čištění grilu tak důležité a jak na to?

Proč je důležité gril čistit

Možná si říkáte, proč bychom měli tak lpět na čistém roštu, když jej oheň stejně opálí. V první řadě je to důležité kvůli chuti jídla. Spálené zbytky masa nebo příloh budou zůstávat na připravovaných pokrmech a zanechají na nich zahořklou připálenou chuť. Tyto připáleniny nejsou jen estetickým problémem, ale také zdravotním. Jsou totiž zdrojem nebezpečných karcinogenů. Dalším důvodem, proč gril čistit je také bezpečnost. Odpadávající kousky spáleného jídla a okapávající mastnota mohou způsobit náhlé rozhoření plamenů a kuchaře nepříjemně popálit.

jak vyčistit gril
Zdroj: Pexels.com

Plynový, elektrický nebo klasický?

Při čištění grilu je důležité, jaký typ vlastníte. Plynový gril potřebuje jinou údržbu, než třeba elektrický nebo klasický. V případě plynového grilu je údržba poměrně jednoduchá. Když dogrilujete, rozpalte gril co nejvyšší teplotu a počkejte, než se všechny zbytky spálí. Vzniklý popel pak jednoduše setřete. K umytí roštu i vnější části grilu vám pak postačí voda s jarem a drátěný kartáč.

V případě elektrického grilu si opět připravte teplou vodu s jarem a jemnou houbičku. Mastnotu s nimi snadno odstraníte a povrch můžete následně dosušit či vyleštit papírovými utěrkami. Pro vysoký lesk i dezinfekci můžete do vody místo jaru přidat trochu octa. Elektrický gril je dobré čistit ještě když je teplý.

Co se týče klasického grilu jsou důležité dvě věci – nechat řádně vypálit brikety a vyčistit kovový rošt. Ten vydrhněte drátěným kartáčem a vodou s jarem ještě dříve, než stihnou zbytky zaschnout. Pokud jste tento moment propásli a na mřížce jsou již zaschlé připáleniny, vložte ji do mýdlové či jarové vody a nechte odmočit. Nebo se dá ke grilu také pořídit čistící sada a speciální prostředky na čištění, které vám čistění a údržbu grilu ulehčí.


Jak vyčistit zahradní nábytek


Domácí pomocníci 

Mezi přípravky, které jsou nejen ekologické, ale také běžně dostupné v každé domácnosti, patří například obyčejná jedlá soda. Do mýdlové vody jí vsypte několik lžic a vytvořte tak pastu, kterou připálený rošt pomažte a nechejte alespoň půl hodiny působit. Poté jej jednoduše kartáček očistíte. Dobrým pomocníkem je i ocet. Rošt skvěle vyleští, a navíc funguje jako dezinfekce, takže se nemusíte bát bakterií ze syrového masa.


Pokud vás téma ekologie zajímá podívejte se i na další vychytávky z webu ecoblog.cz.


Tipy na nejprodávanější grily

Čistící přípravky a pomůcky

Na opravdu zašlé nečistoty můžete použít i speciální přípravky určené přímo k těmto účelům. Nejedná se sice o žádné ekologické řešení, nicméně pokud jste mřížku dostatečně nečistili, nejspíš vám ani jiná možnost, než čistič na gril nezbude. Vzhledem k tomu, že jsou tyto čističe poměrně účinné, je důležité dbát při jejich použití na bezpečnost. Chraňte si zrak a po vydrhnutí roštu jej od přípravku řádně umyjte. Účinnost čističe můžete doplnit ještě kovovým kartáčem nebo škrabkou na gril.

5/5 - (2 votes)

www.svetla24.cz

Podobné příspěvky

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *