sedačka


|

Jak vyčistit čalouněnou sedačku?

Ať už máte malé děti, domácí mazlíčky nebo prostě jen rádi jíte na gauči, skvrny na sedačce určitě dobře znáte. Nemusíte se však bát, že jste svůj gauč zničili nadobro. V následujícím článku si představíme několik rad, jak vyčistit čalouněnou sedačku.

Odstraňte prach

Pokud vás trápí zejména prach, kvůli kterému je sedačka zašedlá, první krokem je vždy vysátí prachu vysavačem. Ten však nedokáže odstranit prach zažraný hluboko do látky – tu je třeba vyčistit více do hloubky. Než se však pustíte do samotného čištění, ujasněte si, z jakého je sedačka materiálu. Pokud je čalounění potažené velurem, ideální je použití minerální vody. Naopak u tkanin či mikrovlákna nejlépe prach odstraníte mýdlovou vodou. Na závěr nezapomeňte sedačku otřít destilovanou vodou, která na rozdíl od mýdlové vody prach odpuzuje. Pokud máte zvířecího miláčka, tak by vám mohlo zajímat, jak zbavit domácnost zvířecí srsti.

Jak na skvrny?

Pokud vás spíše než zažraný prach trápí nejrůznější skvrny, nejdůležitější je včasný zásah. Pokud skvrny necháte zaschnout, může se stát, že už je z čalounění nedostanete. V každém případě je také důležité určit, od čeho skvrna je, a tomu přizpůsobit metodu čištění

S malými dětmi jsou asi nejčastějšími skvrnami ty od čokolády nebo kakaa. Ty čistíme zásadně studenou vodou doplněnou o prací prášek či čistící prostředek určený na koberce a čalounění. Po čistících prostředcích na nádobí však raději nesahejte, mohou způsobit, že skvrna nepůjde z látky odstranit ani profesionálním metodami. 

Stejným způsobem, tedy studenou vodou s čistícím prostředkem, odstraníme i fleky od kečupu. Skvrny od kávy vyčistíte glycerinem. Pokud jde o mastnotu, tu nejlépe odstraníte buď octem, nebo roztokem z citrónové šťávy.

Když ruční čištění nestačí

Přes veškerou snahu se může stát, že se vám skvrny svépomocí vyčistit nepodaří, případně po vašem pokusu o vyčištění mohou zůstat nepěkné mapy v důsledku nedostatečného odstranění vlhkosti. V tu chvíli přichází na řadu strojní čistění. To můžete po zapůjčení čistícího přístroje provést sami, případně nechat vyčištění čalouněné sedačky na odbornících. Strojové čištění je bezkonkurečně nejúčinnější způsob čištění, jelikož čistící přístroj čalounění propere pod vysokým tlakem. Zároveň tekutinu rovnou odsává, díky čemuž se nestane, že by čalounění kvůli vlhkosti začalo plesnivět, či že by zůstaly již zmiňované mapy s tmavými okraji.

Na co si dát pozor?

Pokud se přece jen rozhodnete provádět očistu své čalouněné sedačky ručně, je třeba si dát pozor na několik věcí. Především se vyvarujte drhnutí látky hrubým kartáčem – možná se vám zdá, že nečistoty tak půjdou dolů snadněji, ale vězte, že spíše než nečistoty dostává na frak struktura látky, kterou tak můžete nenávratně zničit. Stejně tak se nikdy nepokoušejte odstranit skvrny bělidlem, které sice skvrnu odstraní, ale s ní i barvu textilie. 

5/5 - (1 vote)

www.svetla24.cz

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *