Kuchyně


|

Inspirace pro krásnou kuchyni

Ať už vymýšlíte kuchyni do nového bytu, chystáte se na celkovou rekonstrukci, nebo plánujete zkrášlit vaši současnou kuchyni, je vhodné k úpravám přistupovat s rozmyslem. Kuchyně by měla být nejen účelně zařízená, ale měli bychom se v ní i příjemně cítit.

Inspirace

Nejdůležitější pro návrh kuchyně je inspirace. Inspirovat se můžete u přátel, na internetu, ve specializovaných showroomech apod. Výsledkem vašeho průzkumu by měl být návrh, který bude barevně sladěný a veškeré prvky budou do sebe budou zapadat. 

Pokud si nejste jistí, zda jste zvolili správně nebo máte pocit, že estetické cítění není vaše nejsilnější stránka, můžete využít služeb bytového designéra. Většina firem nabízejících kuchyně Vám připraví vizualizaci a vy tak máte alespoň základ, od kterého se můžete odrazit dále. Pokud nevíte, co od toho čekat, přečtěte si více o procesu výběru kuchyně.

Moderní kuchyně by měla být praktická a promyšlená do posledního detailu. Barvy a materiál je lepší volit nadčasové, nežli dle aktuálního trendu. Ideální barvy jsou proto bílá, šedá nebo béžová. Tyto barvy poté můžete doplnit ve formě doplňků s výraznými barvami. 

Spotřebiče do kuchyně

Nedílnou součástí kuchyně jsou její spotřebiče. Ty svým provedením musí také zapadnout do celkového konceptu. Někteří odborníci na kuchyně jsou si vědomi toho, že výběr spotřebiče už dávno není jen o jeho parametrech a funkcích, ale i o zapadnutí do celkového vzhledu kuchyně. 

Spotřebiče lze volit vestavené, kdy nemusíte až tak řešit jejich design, nebo volně stojící, kde nám již velmi záleží na tom, aby designově zapadly. Na trhu najdeme mnoho lednic, které překvapí nejen svými funkcemi, ale i designovým provedením. Příkladem mohou být např. designové retro lednice od Gorenje.

V rámci pracovní plochy pak ideálně volíme samostatné varné desky, které jsou nejen praktičtější, než například plynové sporáky, ale zároveň působí i mnohem estetičtěji.

Spotřebiče volíme ideálně v chromu, černé nebo šedé barvě.

Obrazy do kuchyně

V kuchyni bychom se měli cítit dobře a k tomu nám pomůže výběr vhodných obrazů. Obrazy do kuchyně volíme s ohledem na to, aby dodaly kuchyni atmosféru a podporovaly chuť k jídlu. Nejsou zde tedy vhodné obrazy s výjevy, které v nás vyvolávají silné emoce, zejména znechucení či odpor. 

Volíme odpočinkové příjemné motivy, kdy vítány jsou zejména obrazy s jídlem, pitím či kávou a ideálně v podobě makro fotografií. V případě, že jste zvolili v kuchyni neutrální barvy, nemusíte se u obrazů bát výrazných barev. 

Pestré barvy, jakými jsou například červená či oranžová, nejen že zvýrazní interiér, ale zároveň zvyšují i chuť k jídlu. Naopak zelená barva je do kuchyně nevhodná, protože asociuje zkažené jídlo.

Ideální jsou vícedílné obrazy spojené jedním motivem. Velikost obrazů volíme dle rozměru zdi tak, aby zeď nepůsobila prázdně, ale ani přeplněně.

Obklady do kuchyně

Obklad do kuchyně je velmi důležitý detail, který by měl zapadnout do celkového konceptu a musí splňovat i praktickou stránku. Motiv si vybíráme dle vybrané linky, podlahy a typu kuchyně. Pokud jste si zvolili moderní kuchyni, můžete si dovolit více experimentovat. Pro celistvější vzhled můžeme zvolit i velkoformátové obklady o velikosti 20 – 30 x 60 cm. Ani mozaikou nic nezkazíme, pokud jsme zvolili jednoduchý motiv kuchyňské linky.

U tzv. venkovské kuchyně se doporučuje držet klasiky a barevné kombinace volit střídmě. V případě, že je kuchyňská linka ve jednoduchém stylu bez zdobení, lze použít i mozaiku. Zatímco u moderního typu kuchyně je možné experimentovat i s velikostí obkladů, zde volíme ideálně klasické rozměry 10 x 10 cm.

Obklady do kuchyně kromě estetické stránky musí splňovat i praktickou, tedy odolnost a jednoduché čištění. Z tohoto důvodu jsou nejpoužívanější variantou keramické dlaždičky, u kterých máte na výběr z mnoha druhů a barev.

Nechcete sázet na klasiku? A co takhle tapety do kuchyně? Jedná se o nejlevnější variantu, jak vyplnit místo mezi pracovní deskou a skříňkami. Zároveň ji lze aplikovat svépomocí a nemusíte řešit spáry. Tapeta do kuchyně musí být speciálně upravená proti vlhkosti a omyvatelná. Velkou nevýhodou však je, že nevydrží dlouho a budete ji muset pravidelně měnit.

Dlažba do kuchyně

Opět platí, že barva musí být sjednocená se zbylým návrhem kuchyně. Nejdůležitějším parametrem u dlažby do kuchyně je její odolnost. V kuchyni se dost často stane, že nám na podlahu spadne hrnec, sklenice a jiné nádobí.

Dlažba do kuchyně by tedy měla být dostatečně tvrdá, aby nepraskla. Tvrdost dlažby se určuje dle stupnice MOSH a je od 1 do 10, kdy 10 je nejtvrdší. Ideální tvrdost dlažby do kuchyně by měla být mezi 6 – 9. Zároveň je třeba vybírat i dostatečně tlustou dlažbu, protože tenká dlažba může také lehce popraskat.

Dlažba do kuchyně by měla být vybírána ne dle ceny, ale dle otěruvzdornosti a schopnosti vydržet zátěž. Dalšími důležitými vlastnostmi dlažby je snadné čištění, nízká nasákavost a protiskluznost. Pro spáry volíme hmotu odolnou proti kyselinám, protože při vaření se používají různé šťávy, které mohou ve spárách zanechat nevyčistitelné skvrny. Jak vybrat vhodnou spárovačku?

Velmi praktickým doplňkem dlažby je podlahové topení, protože v zimě je dlažba chladná.

Světlo do kuchyně

Světlo volíme dle rozměru kuchyně. U malých kuchyní (15–20 m2) postačí 1 centrální světlo. V případě větší kuchyně se doporučuje pořídit kromě centrálního světla i světlo nad jídelní stůl. Centrální světlo vybíráme tak, aby kuchyň oživilo a rozzářilo, vyhneme se tedy fádním motivům. 

Osvětlení nad jídelní stůl pak volíme dle rozměrů a tvaru stolu. Ke kulatému stolu volíme závěsné světlo s kruhovou základnou. Naopak k obdélníkovému stolu zvolíme podlouhlý tvar. Světlo nad jídelním stolem by mělo velikostně být nastaveno tak, aby osvětlovalo celou plochu stolu, ale zároveň neoslňovalo sedící osoby. Velmi oblíbená jsou světla s nastavitelnou výškou.

Kromě těchto dvou základních světel nezapomeneme na vhodné osvětlení pracovní plochy. Zde je jako nejvhodnější zdroj osvětlení považováno LED osvětlení kuchyňské linky.

Ideální je, aby každé ze světel mělo svůj vlastní vypínač.

Doplňky do kuchyně

U výběru kuchyňské linky, obkladů a dlažby jste se drželi neutrálních barev? Tak teď máte prostor pro vaší fantazii. Hodiny, kořenky, držáky na ubrousky, ubrus, podsedáky na židle, utěrky… Správně zvolená barevná kombinace rozzáří a oživí kuchyni. I zde však platí pravidlo, že je třeba se držet jednoho stylu.

5/5 - (1 vote)

www.svetla24.cz

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *