tvrdá voda


Jak na tvrdou vodu

Tvrdá voda je v mnoha domácnostech velkým nepřítelem. Dokáže napáchat velké škody, které vás mohou neustále omezovat. Chcete-li se zbavit tvrdosti jednou provždy, a nevíte jak na to, v našem článku se dozvíte několik způsobů, jak odstranit tvrdost vody, a zároveň se zbavit vodního kamene. 

Co znamená pojem tvrdost vody?

Tvrdá voda obsahuje vysoký obsah minerálů, nejčastěji ionty vápníku a hořčíku, které způsobují trvdost vody. Přesná tvrdost vody se určuje za pomocí množství uhličitanu vápenatého rozpuštěného ve vodě. Dalším problémem vody, může být vysoký obsah železa, který způsobuje rezavou vodu. 

Jak zjistím, že mám doma tvrdou vodu? 

Jednoduše, můžete zkusit udělat rychlý test s mýdlem. Pokud mýdlo při mytí bude málo pěnit, jde nejspíše o znak tvrdé vody. Lepší výsledky dosáhnete s testem v podobě papírku, které jsou volně prodejné ve všech hobby marketech. Papírek se ponoří do vody a po chvíli uvidíte na barevné škále, jakou tvrdost voda má. 

Jaké hodnoty tvrdosti vody mohou být? 

  • Velmi tvrdá,     
  • tvrdá,
  • středně tvrdá,
  • měkká,
  • velmi měkká.

Co způsobuje tvrdá voda?

Za tvrdost vody může vodní kámen, který nejen, že způsobuje ošklivý povlak v rychlovarných konvicích, ale zanesou i topné tělesa v pračce, myčce, nebo například v bojleru, a sniží tím tak jejich energetickou účinnost. 

Jak se tvrdé vody zbavit? 

Existuje mnoho způsobů, jak se tvrdosti zbavit. Můžete různě měnit strukturu vody, to ale neodstraní tvrdost vody zcela, pouze ji částečně zmírní. Velice účinným řešením je naopak měnit průběžně složení vody, takzvanou iontovou výměnou. V tomto případě se ionty hořčíku a vápníku nahrazují neškodnými ionty, jako je sodík a vodík. Tyto dva neškodné ionty nezpůsobují vodní kámen, ani tvrdost vody. 

Domácí způsoby, které zaručeně fungují na tvrdou vodu

Existuje řada domácích tipů a triků, jak se rozloučit s tvrdou vodou a vodním kamenem. 

  • Převařením vody se odstraní hořečnaté a vápenité sloučeniny, 
  • za pomocí sody, rozmíchejte dvě čajové lžičky sody ve vodě, a poté ji nalijte do varné konvice,
  • změkčující soli, která je vhodná především do myček na nádobí,
  • filtrační konvicí, které jsou v současnosti velkou oblibou v domácnostech. 
Rate this post

www.svetla24.cz

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *