moli v domácnosti


|

Proč máte doma moli, a jak se jich zbavit?

Trápí vás ve vaší chatě, kuchyni a skříních moli, kteří občas vyletí i z povlečení? Ať už žijete ve městě, nebo na venkově, moli se mohou usadit téměř všude, a to kdykoliv a kdekoliv. Jsou nevítanými spolubydlícími v mnoha domácnostech.

Co to je mol? 

Moli jsou nevzhlední motýli, kteří jsou často považováni za škůdce. Proč tomu tak je? Samičky jsou schopny naklást až 300 vajíček, ze kterých po vylíhnutí vylezou housenky, které jsou o velikosti 16 – 20 mm. Jejich vývoj je na delší dobu, a aby přežili, živí se přírodními tkaninami, jako je vlna a plast. 

Existují 4 druhy molů

  • Mol šatní

Jsou ti, kteří žijí v bytech. Jsou milovníky špíny, tmy a vlhkého prostředí. Nesnáší vůně pelyňku, levandule nebo kůry citrusových plodů. 

  • Mol skladištní

Samice dokáže naklást až 300 vajíček, jejich vývoj trvá přibližně 6-9 měsíců. Housenky jsou bíleho až načervenalého odstínu. Najdete je především ve výrobcích jako je kakao, ořechy, osiva a olejniny.

  • Mol datlový

Samice dokáží naklást také až 300 vajíček, jejich vývoj trvá však pouhý 1 měsíc. Napadají kakové produkty a obilniny. 

  • Mol moučný

Samice nakladou až 300 vajíček, jejich vývoj trvá opět 6-9 měsíců. Napadají potraviny, které pak jsou znečištěné, mají špatnou a nekvalitní chuť. 

TIP

Trápí vás doma obtížný hmyz? Můžete se s ním vypořádávat pomocí babských rad, ale také můžete využít specializovanou firmu na hubení hmyzu. Odborná firma má zkušenosti, takže se umí s obtížným hmyzem hravě vypořádat.

Jak se dostanou moli do bytu? 

Většinou si moli přinesete z nákupu, anebo již byli dávno součástí vaší rodiny, jen jste o tom ještě nevěděli. Mohou přežívat takřka kdekoliv, ve světlicích, stoupačkách, technickém zázemí nebo pod tapetami. 

Kde je najdeme, a jak je poznáme?

V případě mola šatního jde na první pohled o motýlka se stříbrnými křídly. Křídla s lehkými tmavými skvrnami jsou znakem mola potravinového.

Mol šatní dokáží udělat velkou paseku, především v šatních skříních. Moli potravinoví se usazují především v rýži, mouce, ovesninách či luštěninách. Všechny napadené potraviny musíte vždy vyhodit. Pravděpodobně v celém výrobku budou již nakladená vajíčka. 

Jak se před moli bránit? 

Ochrana před těmito tvory je v podstatě velmi jednoduchá. Je zapotřebí doržet zásadní pravidla co se pořádku týče, a používat i moderní prostředky a nástrahy na moli. Tyto nástrahy by měly obsahovat ve složení látku, která přitahuje samečky. Dále uschovávejte výrobky do uzavřených nádob, moli se do nich nedostanou.

Používejte přípravky ve spreji proti molům. Udělejte jednou za čas kompletní úklid ve skříních, moli mají strach z denního světla. Kompletně a pravidelně vyčistěte tedy vše co se dá.

5/5 - (1 vote)

www.svetla24.cz

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *