sekání trávy


|

6 tipů, jak na jaře ošetřit trávník

Přestože za okny zatím panuje mráz a váš trávník odpočívá pod sněhovou peřinkou, je vhodné začít přemýšlet o jeho ošetření klidně už teď. Než se nadějete, jaro zaklepe na dveře a starostí kolem domu bude víc než dost. Čím dřív začnete, tím dřív sklidíte ovoce. Jak dosáhnout toho, že budou kolemjdoucí blednout závistí? Poradíme vám. Stačí dodržovat několik jednoduchých zásad. 

Trávníky mohou být následkem mrazu řídké, nebo dokonce plesnivé. Pokud se chcete zvědavým sousedům chlubit dokonalým trávníkem, hned jak roztaje sníh, dopřejte mu po zimě ozdravnou kůru. Ale pozor, s údržbou nezačínejte v době, kdy je tráva ještě zmrzlá! Půdu nechte nejprve pěkně oschnout. Nejdříve ze všeho odstraňte mech, listy, větvičky a odumřelou trávu.

Prořezání je důležité

Pro začátek proveďte prořezání nebo-li vertikutaci. Stará a suchá tráva brání přístupu vzduchu, vody a živin ke kořenům. Ideální je pořídit si prořezávací hrábě s dlouhou násadou, které ošetří i místa napadená sněžnou plísní. Další alternativou je také motorový vertikulátor, obzvlášť pokud máte velkou zahradu. Kořeny se rozvětví a trávník se provzdušní, ale nelekejte se, hned po ošetření může vypadat hůř než předtím. Výsledek bude patrný až po pár týdnech.

Starejte se okraje trávníku

Okraje trávníku je vhodné během vegetačního období pravidelně upravovat nůžkami nebo strunovou sekačkouPevný okraj trávníku vytvoříte motorovou frézou nebo speciálním rovným rýčem. Takto ho udržíte v požadovaném tvaru a bude mnohem snazší ho sekat.

posekaný trávník

Díky hnojení bude váš trávník zdravý a jasně zelený

Hnojení slouží nejen jako prevence před chorobami, ale také podporuje růst husté a zdravé trávy. Jistě si přejete, aby byl váš trávník pěkný a sytě zelený. Přesně toho docílíte pravidelným hnojením. Nezapomeňte hnojit hned na začátku vegetačního období, tedy na jaře. Trávník posečte a počkejte, až bude zataženo, hnojivo může totiž v kombinaci se slunečními paprsky trávu spálit. Pamatujte také na to, že na jaře by měl být hlavní složkou hnojiva dusík a při dalším srpnovém hnojení spíše draslík.

Tipy na nejprodávanější zahradní traktory

Sekejte pravidelně

Sekání předchází plevelům a udržuje trávník hustý a zdravý. V létě to ale nepřehánějte. Vyšší trávník lépe zadržuje vodu, což je v horku žádoucí. Ideální je sekat dvakrát až třikrát za týden, tedy pokud se jedná o okrasný trávník.

Jak se vypořádat s plevelem?

Sedmikrásky a jetelíčky mohou vypadat hezky a trávníku nijak zvlášť neškodí, to se ovšem nedá říct o jiných nežádoucích druzích plevele, například o pampeliškách, které mají dlouhé kořeny a je potřeba je vytrhnout celé. Růstu plevele předchází pravidelné setkání a hnojení. Na velké plochy, na kterých je těžké vytrhávat plevel ručně, můžete použít chemické herbicidy.

Zavlažujte

Nově vysetá semena potřebují pravidelnou zálivku. Pokud v prvních týdnech vyschnout, pravděpodobně nevyklíčí, a vy jste je tím pádem sázeli zbytečně. Jestliže za letního vedra trávník zežloutne, je těžké s tím něco dělat, proto ho zavlažujte hlavně během suchých dnů.

Rate this post

www.svetla24.cz

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *