Jak správně topit dřevem nebo briketami?
Topná sezona je v plném proudu a dodavatelé energií nám hází klacky pod nohy. Zrovna v ten nejhorší čas, dalo by se říct. Najdou se však mezi námi domácnosti, kterým aktuální situace nijak nevadí. Topí nebo si alespoň přitápí dřevem či briketami. Ve světle posledních událostí se jedná nejen o ekologické, ale také účinné a poměrně levné řešení, díky kterému nám v chladných měsících v roce nebude v příbytku zima.
Udržujte svůj domov v teple
Dřevo se k topení využívá už od nepaměti. Brikety (nebo také pelety) jsou mladšími příbuznými tohoto přírodního materiálu a také se k topení využívají už nějaký ten pátek. Odborníci se shodují na tom, že mluvíme o způsobu, jak udržovat teplo v domově za rozumnou cenu. Mnozí se však ptají, jak správně mají touto formou vytápět. Možná s tímto nemají žádné zkušenosti a nechtějí nic pokazit. Pojďme si proto jakýsi „manuál” odtajnit.
Palivové dřevo musí hlavně uschnout
K topení dřevem se využívá hlavně suché dřevo, které je předem naštípané na polena. Zatímco v některých domácnostech se sekyry ujímají pánové, v jiných se kupují stroje na štípání dříví, které práci usnadňují. Ať už se rozhodnete dřevo naštípat jakýmkoli způsobem, předtím, než ho vhodíte do krbu, se ujistěte, že je opravdu suché.
Dnes je možné zakoupit si i takzvané palivové dřevo, které je dodáváno v odpovídajících baleních. Takové už má většinou i doporučenou výhřevnost a zbytkovou vlhkost (jinými slovy je prakticky suché), a tak ho můžete prakticky ihned použít.
Jak správně topit dřevem?
Máte dřevo nachystané a jste připravení s ním zatopit? Odborníci apelují na to, abyste ho spalovali v takzvaném žhnoucím lůžku, které by mělo být vždycky umístěné paralelně k okénku ohniště. Z filmů nebo skautských táborů máme v hlavě mylně zafixováno, že dřevo stavíme do tvaru stanu – takto připravené ohniště jenom velice špatně hoří, navíc se připravený „stan” zanedlouho zhroutí.
TIP
Jak vybrat radiátor?
Než podpálíte připravená polínka, rozehřejte komín na příslušnou teplotu, aby se vytvořil takzvaný „tah”. K tomuto docílení se zapalují takzvané podpalovače. Až je i toto nachystáno, zapalujeme připravené dřevo.
Dostatečný přívod vzduchu je klíčem k úspěchu
Aby se vám nestalo, že by oheň příliš brzy pohasl, je nutné zajistit dostatečný přívod vzduchu. Dřevo v takovém případě ani nezačne čoudit, což by v domácnosti znamenalo hotovou kalamitu.
Jak správně topit briketami?
Jak ale bylo zmíněno, dnes se při vytápění používají i takzvané brikety. Jsou mladším sourozencem dřeva a oproti dřevu do sebe takřka nenasávají vlhkost. Topit s nimi lze bez ohledu na jejich stav. Jejich hlavním benefitem je dlouhé hoření i minimální citlivost na vzdušnou vlhkost. Ale jak přistupovat k topení s nimi?
Je to velice snadné. Jejich požadované výhřevnosti po delší dobu lze dosáhnout tím, že se uzavře přívod vzduchu. Brikety se tím pádem stávají plně kompaktní po celou dobu hoření.