mytí auta


|

Tipy, jak dokonale umýt vaše auto

S přicházejícím podzimem a nevlídným počasím dostávají naše auta zabrat. Když však mezi deštivými dny vysvitne podzimní slunce, využijte té příležitosti pro pořádnou očistu auta před zimou. Přestože vás možná láká zajet do automyčky, najděte si trochu volného času a nebudete litovat – výsledek bude stát za to. Jak tedy dokonale umýt auto?

Než se pustíte do mytí

Možná už byste se rádi co nejrychleji pustili do čištění auta, ale musíme vás zastavit. Než začnete s mytím, ujistěte se, že máte vhodné přípravky a náčiní. Pokud hodláte mýt auto klasickou pórovitou houbou, rychle si to zase rozmyslete. Do pórů houby se totiž mohou zachytávat nečistoty, které často vedou k poškrábání laku. Sáhněte tedy raději po houbě z mikrovlákna, u které škrábance nehrozí. Stejně tak si dejte pozor na nejrůznější prsteny či hodinky, kterými můžete lak nechtěně poškrábat. 

Co se týče mycích přípravků, vyhněte se těm nejlevnějším ze supermarketů. Mohou obsahovat agresivní chemikálie, které mohou snížit životnost laku a také zvýšit jeho náchylnost k poškrábání. Než se pustíte do samotného čištění, nezapomeňte karoserii patřičně zbavit špíny předmytím, kdy vhodným přípravkem rozmočíte odolné nečistoty, jako je například mastnota či zaschlý hmyz.  Jakmile máme předmyto, přichází na řadu oplach. Použít můžete jak hadici, tak i silnější wapku. Při oplachování myslete na to, že postupujeme od střechy směrem dolů, a také nezapomeňte opláchnout i podhledy a další hůře dostupná místa.

Šamponování, sušení a voskování

Po předmytí a oplachu přichází čas na pořádnou pěnu. Opět je důležité zvolit správný přípravek, ideálně samosušící, který nezanechá na laku nehezké stopy. Samotné šamponování provádíme krouživými pohyby a špinavou pěnu z houby pravidelně oplachujeme ve kbelíku s čistou vodou, abychom ji nevraceli zpět na vyčištěný lak. Jakmile máme hotovo, auto znovu opláchneme od pěny. 

šamponování karoserie

V ten okamžik přichází na čas sušení. Abychom zabránili vzniku stop, vodu je třeba setřít silikonovou stěrkou nebo například jelenicí používanou na leštění oken. 

Mohlo by se sice zdát, že s vysušením auta naše práce končí, ale pokud chceme, aby auto vydrželo krásně čisté, neměli bychom zapomínat na nanesení ochranného vosku, který vytvoří celistvou vrstvu chránící lak před nečistotami a vnějšími vlivy. Důležité je to zejména před zimou, kdy na lak nepříznivě působí například posypová sůl z cest. Vosk naneseme aplikátorem, například houbičkou, a následně rozleštíme pomocí utěrky z mikrovlákna. Postupovat bychom měli kousek po kousku; příliš dlouho nanesený vosk se špatně slešťuje. 

A jak poznat, kdy je čas na další nanesení vosku? Zatímco čas na mytí poznáme podle míry znečistění vozu, nápovědou pro opětovné nanesení ochranného vosku je okamžik, kdy se voda přestane na kapotě srážet do kapek. 

5/5 - (1 vote)

www.svetla24.cz

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *