Na co myslet při prodeji domu?
Jelikož už nějakou dobu zvažujete prodej domu, právě teď je vhodná doba – ceny nemovitostí stále stoupají. Neusněte však na vavřínech a včas vyřiďte veškeré nezbytnosti. A na co tedy před i během prodeje domu nezapomenout, aby vše dopadlo ke spokojenosti jak vás, tak vašeho kupce? To si povíme v dnešním článku.
Je celá vaše zahrada opravdu vaše?
Jednou z prvních věcí, na kterou bychom měli před samotným nabízením domu k prodeji myslet, je návštěva katastru. Nemusíte samozřejmě chodit na katastr fyzicky, stačí se podívat jeho webové stránky. Hlavní věc, na kterou byste se měli zaměřit, je reálná výměra vašeho pozemku. To se týká především těch, kteří dům nekoupili sami, ale zdědili ho například po rodičích. Může se totiž stát, že se na základě přátelské domluvy mezi sousedy posunuly ploty, aniž by došlo k nákupu pozemku. Nového majitele by mohlo nemile překvapit zjištění, že pozemek má reálně jinou rozlohu, než bylo inzerováno.
Pokud opravdu zjistíte, že část pozemku není vaše, můžete to vyřešit buď odkupem, či posunutím plotu na skutečnou hranici, jak je vytyčena v katastru. V katastru si také můžete ověřit, zda jsou všechny stavby a přístavby legální, tedy postaveny se stavebním povolením. Pokud máte podezření, že máte na pozemku stavbu postavenou načerno, moc neotálejte – její zlegalizování se může pěkně protáhnout, čímž se zpomalí celý proces prodání domu.
Nechejte dům nacenit
Dalším nezbytným krokem pro rychlý prodej domu je odhad ceny. Špatně nastavená cena totiž buď povede k tomu, že na prodeji domu proděláte, či se vám ho naopak nepovede prodat. Při odhadu ceny je důležité brát v potaz nejen stav domu a velikost pozemku, ale také lokalitu, dostupnost služeb či terén zahrady. Cenu může zvýšit také například bazén, garáž či dílna.
Ruku v ruce s odhadem ceny jde i technická inspekce nemovitosti. Tou si nejen ušetříte dlouhé debaty s potenciálním kupci, ale také případnou pozdější reklamaci – noví majitelé totiž mohou v případě nalezení závad dům reklamovat do pěti let po koupi. Nezapomeňte také nechat vyhotovit povinný energetický štítek.
Jak připravit dům k prodeji?
U samotného prodeje domu je důležitý především dojem, který na zájemce dům udělá, a to jak v případě fotek, tak osobní prohlídky. Dům by ideálně měl být uklizený tak, aby zájemci neviděli vaše osobní věci. Zároveň je však vhodné, aby místnosti nebyly úplně prázdné a bez nábytku, což působí na zájemce negativně. Vyzkoušet můžete například tzv. homestageing, který v mnoha případech zvedne prodejní cenu domu až o deset procent. Jedná se o přípravu domu na focení a prohlídky, která však nezahrnuje nákladnější rekonstrukci, ale dekoraci interiéru. Dům díky tomu působí uklizeně a vzbuzuje zájem o koupi.