Akvarium 1


Akvárium versus osvětlení

Kolik světla je v akvárium potřeba? A jak ho tam vlastně dostat? To se dozvíte v našem článku.

Světlo je základní podmínkou života vodních rostlin a nejdůležitějším činitelem ovlivňujícím asimilaci. Ovšem ani v příliš intenzivním osvětlení se rostlinám nedaří, jelikož přemíra osvětlení porušuje metabolismus (látkovou výměnu) v rostlinném těle. Rostliny přijímají světlo povrchem svých listů a provádějí fotosyntézu. Ovšem každý druh rostlin má jiné nároky na osvětlení. Je to dáno jak druhem, tak v podstatě místem jejich přirozeného původního stanoviště.

Obecně se dá říci, že to závisí na barvě jejich listů. Tmavě zelené rostliny požadují méně světla, protože mají dostatek chlorofylu a jsou při fotosyntéze výkonnější. Světle zelené a červené rostliny mají v tomto nevýhodu, jelikož obsahují chlorofylu méně. Výhodou vodních rostlin je schopnost bránit se příliš intenzivnímu světlu, a to například zmenšováním listové plochy. 

Pro zdárný růst vodních rostlin je nejvhodnější jasné, rozptýlené denní světlo s krátkou dobou přímého slunce. Jestliže však nemáme v místnosti vhodné světelné podmínky, musíme přistoupit k umělému přisvětlení. 

Typy osvětlení

Na dnešním trhu existuje nepřeberné množství druhů zářivek. Nejlépe hodnoceny jsou tzv. celospektrální zářivky, které poskytují všechny tří barvy – červenou, modrou, zelenou. Nejlépe využívané barevné spektrum při fotosyntéze je v oblasti červeného a zeleného světla. 

Důležitou veličinou, kterou bychom měli zohledňovat při nákupu světel do rostlinných akvárií, je také jejich barevná teplota. Měří se v Kelvinech (K). Nejvhodnější se pohybuje v rozmezí  hodnot 5500 až 6500 K.  Této hodnotě odpovídá denní světlo okolo poledne.

Akvarium 2

Doba svícení

Kromě intenzity světla je důležitá také doba svícení. Světlo je nejdůležitějším činitelem ovlivňujícím růst rostlin. Bez dostatku světla vždy uhynou. A jak dlouho tedy svítit v akváriu? Nejlépe 7 – 10 hodin denně. I zde musíme brát v potaz, že jestliže budeme svítit příliš dlouho, mohou se nám začít tvořit v akváriu řasy. 

Při korigování osvětlení akvária platí poučka, že vždy musíme s délkou a intenzitou osvětlení dávat přednost rostlinám, které jsou na světlo náročnější. Dnešní prodejci akvarijních rostlin již většinou mají v nabídce rostlinky rozděleny na ty méně a více náročné na světlo. Což je pro akvaristu velká pomoc.

Abychom měli délku doby svícení v akváriu pod kontrolou, je vhodné si pořídit tzv. spínací hodiny, které nám tento problém vyřeší. Pomocí hodin si nastavíme potřebný čas pro spuštění a následné vypnutí světel v akváriu. 

Akvárium je určitě okrasa našeho domova a tak jej musíme učinit co nejhezčí. 

Rate this post

www.svetla24.cz

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *