jak na pěstování česneku


|

Jak na pěstování česneku

Česnek je pro Česko typickou plodinou a i když zde po několik let pěstování této komodity upadla, v poslední době se pěstování česneku věnuje stále více lidí.

Dá se pěstovat relativně snadno a má mnoho pozitivních účinků, navíc patří také mezi druhé nejpoužívanější koření na světě a u nás se to jen potvrzuje.

Pěstovat česnek můžete ať už jste jen zahradník, který má sklizeň pro vlastní spotřebu anebo podnikající zemědělec.

V případě, že se pěstování česneku věnujete za účelem zisku byste měli mít ovšem podchycených pár věcí.

Z médií:

Profesionální pěstitelé zasadili česnek letos asi na 220 hektarech plochy, ze které sklidili kolem 1400 tun. Malopěstitelé podle Zemana ročně sklidí zhruba dalších tisíc tun česneku. Zbytek spotřeby se vozí hlavně ze Španělska, Polska a Číny…

Platí to například v případě sadby, která musí být officálně koupená a musíte mít od ní fakturu.

Kromě toho musíte splňovat další požadavky legislativy, což kromě jiného znamená zajistit si živnostenské oprávnění a dále zemědělské osvědčení. Nejsou to ovšem nesplnitelné formality, vše lze relativně snadno vyřídit.

Jestliže se tedy rozhodnete česnek pěstovat, budete potřebovat splnit legislativní podmínky (pokud ho pak chcete prodávat, třeba v eshopu), zajistit si sadbu a pozemek, kam česnek vysadíte.

Lokalita – nejlepší místo pro česnek

česnek na zahradě

Většina z nás asi nemá problém najít si místo ve své zahrádce.

Pokud vám stačí vysadit jen pár kilo, vyjdete si s prostorem pár metrů, při vysazování většího množství česneku pak počítejte s tím, že na 100 kg sadby česneku potřebujete zhruba 1500 metrů čtverečních.

Tyhle čísla jsou ovšem orientační, záleží na typu česneku a jak česnek vysadíte.

Co se týče místa, těžko se doporučuje správná lokalita. Každá odrůda česneku může růst dobře jinde, proto je potřeba zkoušet.

Určitě ale česnek nevysazujte pod stromy či na stinná místa. Půda by měla být lehčí, například v pískové zemině se česneku dobře daří.

Předplodiny česneku

Měli byste si zjistit, jaká plodiny rostla před česnekem, protože ne vše je ideální. Vhodný není například hrách, doporučují se například brambory.

Určitě nevysazujte česnek na stejné místo dva roky po sobě. Jednak zvyšujete riziko výskytu choroby a také už v zemi není tolik živin, takže sklizeň nebude ideální.

Sadba česneku – co a kde koupit, ceny

V Česku se většinou sadbový česnek kupuje od pěstitele Kozáka (odkaz na eshop), který patří mezi hlavní šlechtitele a dodavetele českého česneku.

U něj máte jistotu, že kupujete opravdu český česnek, za který se nemusíte stydět. Navíc má tento česnek vše legislativně v pořádku.

Problém je ovšem v tom, že po sadbě česneku, ať už jde o jarní či podzimní, je vysoká poptávka. Sadba je tedy velmi rychle po otevření nabídky vyprodaná, nesmíte tak váhat.

Existuje pak možnost koupit česnek někde v zahradnickém eshopu, mezi které patří například Agri Slatinice. Ani zde však sadbový česnek nebývá dlouho.

Kde koupit česnek na sadbu – sadím česnek jen pro svoji potřebu

Jestliže se nechystáte česnek prodávat, potom si můžete koupit český česnek klidně v supermarketu nebo někde na trhu a vysadit tenhle.

Je však důležité, abyste koupili opravdu český česnek a ne levný, zahraniční (španělský, čínský).

Zahraniční česneky mohou mít různé choroby, které by vaši půdu nakazili, takže by zde pak nebylo možné pěstovat česnek několik let.

Kde koupit česnek na sadbu – sadím česnek na prodej

Pokud chcete česnek prodávat, je potřeba koupit sadbový česnek od prodejce, který má na to živnost. Důležitá je pro vás hlavně faktura a jistota toho, že kupujete pravý a kvalitní český česnek.

Jaké jsou ceny sadbového česneku?

Cena za sadbový česnek v ČR může mnoho pěstitelů odradit. Většinou se nedostanete pod cenu 200 Kč na kilogram, ovšem je to spíše tak, že ceny směřují ke 300 Kč/kg.

Navíc je potřeba připočíst ještě poštovné, takže to v případě nákupu desítek kilo nemusí být levná záležitost.

Ceny za sadbový česnek jsou ovšem tak vysoký z rozumných důvodů, při nižších cenách by se sadbový česnek vykoupil a prodal jako konzumní.

5/5 - (6 votes)

www.svetla24.cz

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *