koření a další přírodní aromata


|

Jak provonět byt bez sprejů a chemie?

Bydlet v příbytku plném velmi příjemné vůně. Je to i váš sen? Možná se ptáte, jak jednotlivé místnosti vašeho domova provonět, aniž byste použili spreje nebo chemii. Přece jenom mluvíme o ne zrovna dobře a přirozeně vonících prostředcích, které nám navíc do domácnosti pouští škodlivé látky usazující se nám na plicích. Naštěstí existují přírodní či daleko přirozenější alternativy, z nichž si stačí jenom vybrat.

Vonných svíček není nikdy dost

Náš seznam započneme u toho klasického – u svíček a vosků. Nabídka na trhu je opravdu pestrá a široká, narazíte na ně na každém rohu. Zatímco některé jsou menšího rozměru, jiné většího. Liší se také sílou svého aromata či tím, čím voní.

Při výběru svíček se vyplatí dívat se na složení. Zjistěte si dopředu, z čeho se voňavý bytový doplněk skládá čili jestli jsou jeho součástí přírodní suroviny nebo ne. Vyhněte se produktům obsahujícím benzen, toluen nebo styren či xylen, což jsou zdraví škodlivé, karcinogenní látky.

Potpourri do ozdobných misek

Vzpomínáte si na známou epizodu z kultovního seriálu Přátelé, kdy si jeden z hlavních představitelů spletl potpourri s chipsy? Podobného závěru se raději vyvarujte, potpourri zrovna dobře nechutnají. Ovšem když si k nim přivoníte, ucítíte rozkvetlou louku nebo všechny vůně léta (záleží na tom, pro jaké aroma se rozhodnete).

V současné době je možné zakoupit si různobarevné směsi sušených bylin, ovoce a květů. Přesně to jsou běžné části potpourri, jež se jen nasypou do ozdobné mísy a umístí na konferenční stůl či komodu.

Káva dokáže provonět domácnost

Nesmíme zapomenout na kávu – když si ji pomelete, bytem se najednou začne šířit tak důvěrně známé aroma. Nebojte se kávová zrna nasypat do dekorační mísy a umístit třeba opět do obývacího pokoje. I nepomletá nádherně voní a mohou tak zachovat příjemnou vůni v interiéru i tehdy, kdy nesnídáte.

Kávou lze například během vánočních svátků doplnit některou z dekorací. Vzniklé aroma, jež bude kombinací zrn a cukroví si naprosto zamilujete.

Bylinky ukončují náš seznam

Závěrem stojí za zmínku bylinky. V čerstvém stavu se je vyplatí mít po ruce proto, že dodávají jednotlivým jídlům a pokrmům šmrnc, navíc jsou zdraví prospěšné. Sušené zase dokonale provoní každičký interiér.

Výběr těch pravých bylinek do jednotlivých místností domu je ryze individuální záležitostí. Každému člověku totiž voní něco jiného. Zatímco někdo miluje aroma příjemně chladivé máty, jiný zbožňuje uklidňující levanduli nebo klid navozující meduňku. Ani šalvěj není k zahození, její vůně je taktéž velmi sympatická.

Další možnosti, jak provonět byt bez sprejů a chemie

  • Katalycká lampa
  • Vonné esence do aromalamp
  • Vonné ovoce (například jablka a kdoule)
Rate this post

www.svetla24.cz

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *