vzorník interiérových barev


Jak nás ovlivňují barvy v interiéru

Nábytek – máme. Bytové doplňky – máme. Při zařizování interiéru se zkrátka díváme na to, co se bude uvnitř místností nacházet, ale už opomíjíme sledovat to, co tvoří místnost i bez zařízení, a tím jsou stěny či barvy, které na nich sedí. Jen málokterý člověk si uvědomuje, jak moc ovlivňují barvy náladu člověka a jaký další vliv na něj mají. V případě, že se pouštíte do renovace příbytku, prozradíme vám, které odstíny preferovat.

Do ložnice patří modrá, která uklidňuje

Zejména při malování ložnice je klíčové vědět, jaké barvy sem patří a jaké naopak nikoliv. Kupříkladu nevhodná je červená, která zvyšuje agresivitu a nedá člověku spát. Ale vhodnou je modrá. Ta má za úkol snížit krevní tlak, zpomalit dýchání a celkově člověka uklidňuje.

Vedle zmiňovaných barevných odstínů do ložnice patří i písková, broskvová nebo růžová, která symbolizuje něžnou aktivitu a dává prostor volné mysli a energii.

Do obývacího pokoje sedí světle zelená nebo levandulová

Přesuňme se o místnost dál, a to konkrétně do obývacího pokoje. Tato společenská místnost bývá prostorem, kde vítáme hosty a kde také trávíme čas se svou rodinou. Proto by měla na člověka působit příjemně a neměla by v něm vzbuzovat negativní pocity.

Na zdi patří levandulová, která je barvou doslova mysteriózní. Společně s hnědou je ale hezky stimulující. A světle zelená zase uklidňuje, proto pokud se vám zmiňovaná lehce fialová barva nelíbí, tato je trefou do černého.

Do kuchyně patří červená podporující chuť k jídlu

Nejen náladu, ale také chuť k jídlu dokážou barvy ovlivňovat. Proto si dejte záležet s výběrem ideální barvy do kuchyně. Podle odborníků je ideální červená, která umí podporovat chuť k jídlu. Stimuluje naše smysly, působí také povzbudivě a říká se, že je v kuchyni hotovým afrodisiakem.

Jelikož ale mluvíme o poměrně výrazném odstínu, nemusí se strefit do vkusu každému. Proto si zmiňme doporučované alternativy, k nimž patří hnědá – ta evokuje pocit síly a spolehlivosti. Nebo žlutá, která působí povzbudivě.

Do dětského pokoje patří pestrost

Že zařizujete malé království pro nejmenší? Pak se nebojte barev! Děti jsou hravá stvoření, proto podpořte jejich kreativitu tím, že zdi pokoje vymalujete zelenou, která uklidňuje, nebo růžovou, která dává průchod energii.

Vhodná je ale opět i modrá, kterou oceníte mít vedle sebe jako parťáka ve chvíli, kdy se budete snažit dítě odpoledne uspat.

Jak je to s bílou?

Samostatnou kapitolou je bílá barva, na kterou se nedá dopustit v mnoha případech. V našem seznamu ji ale nenajdete, i když by se hodila prakticky do každého interiéru. Mluvíme totiž o symbolu čistoty, nevinnosti a elegance a krásně hraje s každým jedním zmíněným odstínem.

Lidé ji upřednostňují především v okamžicích, kdy začínají od znovu. Přestěhovali se, rozešli se s partnerem nebo jen vylétli z hnízda svých rodičů – bílá je na jejich začátcích provází.

5/5 - (1 vote)

www.svetla24.cz

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *